Martonyi: igazából bővült az Ab jogköre
"Némileg meglepő erejűnek" nevezte az alaptörvény módosításával kapcsolatos reakciókat a Financial Timesnak nyilatkozva Martonyi János.
"Némileg meglepő erejűnek" nevezte az alaptörvény módosításával kapcsolatos reakciókat a Financial Timesnak nyilatkozva Martonyi János.
Nekünk kell visszaszerezni a jogállamiságot, nem Amerikának vagy az uniónak – mondta Misetics Bálint aktivista, a hétfő esti tüntetés egyik szervezője az ATV Egyenes Beszéd című műsorában.
Az EU összehangolt, határozott válaszára lenne szükség a magyar kormány megregulázásához – reagált a nemzetközi emberi jogi szervezet az alaptörvény negyedik módosítására.
A Demokratikus Koalíció szerint a következő napokban kiderül: van-e Magyarországnak köztársasági elnöke. A negyedik alkotmánymódosítással a parlamenti kétharmad megszüntette saját hatalmának minden korlátját - véli a képviselőcsoport vezetője.
Magyarország az EU normáit próbálgatja – írja a New York Times a hétfőn elfogadott magyar alaptörvény-módosításokról.
Ha Áder aláírja a módosítást, pillanatok alatt "schmittpáli" fogaskerék válik belőle. A kormánypártiak és az ellenzékiek is Orbán katonáját látják majd benne – csak előbbiek ezt dicséretnek, utóbbiak szitokszónak szánják majd. De tényező biztosan nem lesz többé – írja a Véleményvezér blog.
Az alaptörvény 4. módosítása többek között kriminalizálja a hajléktalanságot és alkotmányos szintre emeli a hajléktalan emberek hatósági üldözését - írták közleményükben a civilek.
Egész nap tiltakoztak hétfőn az alaptörvény negyedik módosítása ellen, a legnagyobb demonstráció a budai Várban volt, ahol a szónokok egyaránt azt kérték Áder Jánostól, ne adja áldását a módosításra. Az egyórás rendezvényt követően a főként fiatalokból álló tüntetők a Parlamenthez vonultak, ahol kisebb dulakodás is kialakult a rendőrökkel. Ígérik, ha Áder aláírja, még nagyobb lesz a tiltakozás. Videó.
Éjfél után jött le a hídról az a néhány tucat tüntető, akik részben a Sándor-palota, részben a Kossuth tér felől érkeztek. Rendőri intézkedés nem történt, a hídon gyorsan megindították a forgalmat.
A volt belga miniszterelnök, az EP liberális frakciójának vezetője szerint a közelgő EU-csúcstalálkozón az alkotmánymódosítás ügyét fel kell vetni Orbán Viktornak.
A magyar alaptörvény módosításainak elfogadásával a demokrácia tartósan sérül, a jogállamiság megkérdőjeleződik - közölte a német szociáldemokraták (SPD) frakciójának elnökhelyettese.
"Nem én vagyok az egyetlen, akit aggaszt ez az alkotmányos változtatás, és annak lehetséges negatív hatása a jogállamiságra, az alapvető jogok tiszteletben tartására" - mondta Martin Schulz. Az ügy részletes elemzését várja az Európa Tanácstól és az Európai Bizottságtól.
Elfogadta az alaptörvény negyedik, eddigi legátfogóbb, 22 cikkből álló módosítását az Országgyűlés. A Fidesz és a KNDP képviselőit nem tántorította el ettől sem a hazai tiltakozássorozat, sem az elmúlt napokban mind sűrűbben érkező európai bírálat. A kormányzó erők nem tartanak attól sem, hogy netán az államfő áll az alkotmánymódosítás hatálybalépése útjába. Az eseményeket tüntetések sorozata kísérte. Képes összefoglalónk.
Egy órát tartott az alaptörvény újabb módosítása elleni tüntetés a budai Várban, ahol a szónokok egyaránt azt kérték az éppen Berlinben tágyaló Áder Jánostól, ne adja áldását a módosításra. Majd a demonstrálók a Parlamenthez vonultak, ahol kisebb dulakodás is kialakult a rendőrökkel.
A Zöldek és az Európai Szabad Szövetség közös EP-frakciójának társelnöke szerint a módosítás "aláássa a független Alkotmánybíróság szerepét" és a kisebbségek jogait.
Nem hagyta szó nélkül Deutsch Tamás sem az alaptörvény módosítása miatti tiltakozó hullámot, de a Fidesz EP-képviselője nem az ész és nem az erő, inkább a humor nyelvét hívta segítségül.
A nemzetközi hírügynökségek mellett a CNBC amerikai gazdasági tévécsatorna élőben számolt be arról, hogy a parlament megszavazta az alaptörvény újabb módosítását - számolt be a Portfolio.hu.
A magyar alaptörvény hétfőn elfogadott módosításai aggodalomra adnak okot azzal kapcsolatban, hogy megfelelnek-e a jogállamiság elvének, az uniós jognak és az Európa Tanács mércéinek – áll José Manuel Barrosónak, az Európai Bizottság elnökének és Thorbjorn Jaglandnak, az Európa Tanács főtitkárának közös közleményében.
Az alaptörvény-módosítás "ellentétes az EU értékeivel" – közölte Hannes Swoboda, az Európai Parlament szocialista frakciójának vezetője nem sokkal az után, hogy a magyar országgyűlésben megszavazták a negyedik alkotmánymódosítást.
Este 9 óráig bent tarthatják a Gyorskocsi utcában azokat a középiskolás diákokat, akik délelőtt a Parlament autóbejárói elé állva tiltakoztak az alaptörvény-módosítás ellen – írja egy szülőre hivatkozva a tiltakozás végett létrehozott Facebook-csoport.